Z życia szkoły

Szkoła jest jedną z najważniejszych instytucji społecznych. Jej celem jest realizacja potrzeb edukacyjnych młodego pokolenia. Dodatkowo spełnia rolę wychowawczą, socjalizacyjną oraz integruje tworzącą ją zbiorowość. Znaczenie szkoły jest tak istotne, że od jej prawidłowego działania zależy poprawne funkcjonowanie społeczeństwa. Rangę szkoły podkreśla jej święto – Dzień Edukacji Narodowej, przypadające na 14 października. W tym dniu w naszej szkole nie odbywają się zajęcia lekcyjne, tylko organizowany jest uroczysty apel, w czasie którego uczniowie i ich rodzice dziękują swoim pedagogom oraz pracownikom administracyjnym i obsługi za trud włożony w ich edukację. Ważne znaczenie ma również uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych składane na sztandar szkolny, oznaczające pełnoprawne włączenie ich w skład zbiorowości szkolnej.

Wieloletnią tradycją naszej szkoły, związaną z Dniem Edukacji Narodowej, jest również Gala Nauczycielskich Oskarów. Samorząd szkolny w tym roku postanowił przyznać osiem wyróżnień w bajkowych kategoriach. Gali towarzyszyły występy wokalne młodzieży oraz ciekawostki o naszych pedagogach. W tym miejscu składamy podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do opiekunów samorządu, pań Moniki Darmofał-Karanowskiej i Małgorzaty Fiedorowicz, pana Tomasza Kolendy oraz ich podopiecznych.

Samorząd szkolny

Poniżej prezentujemy zwycięzców tegorocznych Nauczycielskich Oskarów.

SKIPPER - Joanna Chotyniec

DON PEDRO - Jarosław Gresik

PRACUŚ -  Jarosław Olejnik

KSIĘŻNICZKA ELSA- Urszula Wankiewicz

KOWALSKI - Małgorzata Zawadzka

SPONGEBOB - Katarzyna Sadowska

SUPERMAN – Sylwester Gacioch

ŻWIREK i MUCHOMOREK – Małgorzata Zawadzka i Magdalena Bielska

Została powołana 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Stworzono wówczas nowatorski program edukacji, jedyny w tamtych czasach w Europie. Uroczystość szkolną Dnia Edukacji Narodowej pani dyrektor dr Oliwia Piotrowicz rozpoczęła słowami: „To nam nauczycielom Komisja pozostawiła testament, abyśmy wychowali jak najwięcej najszlachetniejszych i najmądrzejszych Polaków. Wierzę, że wysiłek nauczycieli i  uczniowska wytężona praca będą podwaliną czegoś dobrego dla następnych pokoleń.” Pani dyrektor życzyła nauczycielom nieskończonych pokładów cierpliwości i  satysfakcji z pracy, a uczniom determinacji  i zapału w zdobywaniu wiedzy, by jak Isaac Newton, James Wat czy Wilhelm Roentgen z obserwacji świata i rozległej wiedzy, potrafili wyciągnąć rewelacyjne wnioski i odkryć to, co jeszcze nieodkryte.

Nauczycielom, którzy za swą pracę na rzecz szkoły i sukcesy naukowe podopiecznych otrzymali nagrodę dyrektora,  wręczyła kwiaty. Byli to: Monika Żołędziowska, Magdalena Bielska, Joanna Chotyniec, Beata Donasewicz, Małgorzata Fiedorowicz, Sylwia Grochecka, Jolanta  Potoczna – Każarnowicz, Anna Szepczyńska, Urszula Wankiewicz, Bożena Wójcik – Wasilewska, Małgorzata Zawadzka, Sylwester Gacioch, Jarosław Gresik, Andrzej Lewandowski, Robert Puczel. Nagrodę Starosty Powiatu Kętrzyńskiego otrzymali  pani Małgorzata Niedźwiecka i Jarosław Olejnik.

Przewodnicząca Rady Rodziców pani Joanna Kowalska podziękowała nauczycielom za codzienny trud wkładany w wychowanie i edukację młodego pokolenia. „Szczególnie dziękuję za to, że jesteście z naszymi dziećmi  zarówno w chwilach dobrych, jak i złych, że mogą one zawsze liczyć na Wasze wsparcie i pomoc oraz życzę wielu chwil radości i satysfakcji, aby podejmowany trud pracy z młodzieżą zrodził wiele dobrych owoców”. Do życzeń przyłączył się również nowy Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Wiktor Szukis, który powiedział: „ Na każdym kroku uczycie nas rozważnego podejmowania decyzji, dajecie nam szansę na pokazanie swoich możliwości. Otwarcie podchodzicie do naszych propozycji, pozwalając nam aktywnie działać na rzecz społeczności uczniowskiej. Pozwalacie nam tworzyć szkołę taką, jaką byśmy chcieli, taką, w której możemy czuć się jak w swoim drugim domu”. Przedstawiciele klas  wręczyli nauczycielom drobne upominki i róże.

Głos zabrała również Karolina Narejko Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2016/17. Podziękowała opiekunom p. Sylwii Grocheckiej, p. B. Korzeniewskiej – Siwek i p. Jarosławowi Gresikowi oraz innym nauczycielom za wsparcie, zaangażowanie,  życzliwość i udaną współpracę. Wymieniła nazwiska 43 uczniów najbardziej zaangażowanych w działalność charytatywną, artystyczną, wolontariacką i organizacyjną Samorządu Uczniowskiego. Zachęciła pozostałych do wysiłku, który miałby przynosić korzyści całej społeczności uczniowskiej. Powiedziała: „Pamiętajmy, że każdy z nas tworzy społeczność, która tylko razem jest w stanie zrobić coś wielkiego”. Tym wystąpieniem Karolina oficjalnie zakończyła swoją kadencję.

Po przemówieniach nastąpiło ślubowanie uczniów klas pierwszych liceum. W Dniu Edukacji Narodowej składanie przysięgi na sztandar szkoły to doniosła chwila i liczymy na to, że wszyscy dochowacie wierności wypowiedzianym słowom.


Dzięki uprzejmości KTK - http://ktk.ketrzyn.pl/

To ważne przesłanie zostało przekazane i głośno zabrzmiało  podczas niezwykłego koncertu  poezji śpiewanej  przygotowanego  przez uczniów  ZSO im W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie. Koncert odbył się w auli szkoły 29 września bieżącego roku. W repertuarze znalazły się piosenki  Starego Dobrego Małżeństwa  z pierwszego okresu twórczości z przełomu lat  1990/2000.

Młodzi, utalentowani muzycznie uczniowie  zmierzyli się  z kultowymi  tekstami  piosenek SDM opartymi na poezji  E .Stachury, A. Ziemianina, J. Barana. Utwory poetyckie  zawierały głębokie przesłanie uczące tolerancji , miłości do świata i człowieka, przekazujące refleksje natury  egzystencjalnej o przemijaniu i wędrówce przez życie.  Nastrojowa  scenografia w tonacji czarno-białej z rzucającymi cień brzozami, oświetlonymi  lampionami pomysłowo zrobionym i z różnej wielkości słoików, draperie z czarnej tkaniny i białe tablice z czarnymi konturami liści tworzyła niezwykła aurę. Klamrę  koncertu stanowił  „Czarny Blues o 4 nad ranem”.  Zarówno ten utwór, jak i piosenki:  „Gloria”, „Nie jest za późno”, „Z nim będziesz  szczęśliwsza” wywołały aplauz widowni. Okazało się, że  te utwory są znane i śpiewane przez publiczność, którą stanowili dawni fani zespołu, m.in. nauczyciele, zaproszeni goście, uczniowie i  mieszkańcy Kętrzyna. Największym hitem okazał się numer „Majka”, który rozbawił  i rozgrzał uczestników  koncertu głośno śpiewających refren. Wykonawcy stanęli na wysokości zadania. Potrafili oddać klimat utworów, wyeksponować ich różnorodność. Wokalistki o przepięknej barwie głosu czarowały widownię przez cały czas koncertu. Ogromnym atutem był akompaniament w wykonaniu uczniów grających na gitarach, altówce, bębenku i pianinie.

Pomysł na zorganizowanie koncertu zrodził  się już w czerwcu, natomiast realizacja rozpoczęła się w połowie sierpnia. Młodzież pod kierunkiem nauczyciela p. Jarosława Olejnika opracowała  projekt muzyczny popularyzujący  poezje śpiewaną. Twórczość  Starego Dobrego Małżeństwa okazała się dla młodych ludzi najbardziej atrakcyjna. Trzeba było zdobyć środki na realizację projektu. Pomocny okazał się Portal „Polak potrafi” promujący  przedsięwzięcia na dowolny temat i w dowolnej formie skierowany do środowiska lokalnego. Projekt został przyjęty. Warunkiem była konieczność uzbierania określonej kwoty na wybrany cel, w tym przypadku miało to być kupno gitary elektryczno-akustycznej. Udało się zebrać pieniądze (dzięki szczodrości mieszkańców Kętrzyna) i na koncercie gitara została wykorzystana do akompaniamentu.

Inicjatywy tego typu mają ogromne znaczenie. Jest to promocja młodych talentów w środowisku lokalnym. Dają też możliwość uczestniczenia w wydarzeniu kulturalnym na wysokim poziomie.

Skład zespołu: Helena Jankowska – altówka, Maja Rusiecka – pianino, Julia Ożańska – bębenek, Konrad Karanowski – gitara akustyczna, Artur Marszałek – gitara akustyczna i gitara basowa. Wokale: Aleksandra Jeznach, Sandra Stadnik, Karolina Dymitrowicz, Emilia Sapińska i Weronika Żołędziowska. Recytacja: Zuzanna Wtulich, Urszula Giruć i Kacper Jurczyk.

Wszystkim osobom, które nam pomogły, wsparły i były na koncercie - serdecznie dziękujemy z całego serca!!!

Elżbieta Niedźwiecka-Dżus

W dniach 12.09.-20.09. po raz kolejny młodzież naszej szkoły odwiedziła swoich partnerów ze szkoły im. Andreasa Vesaliusa w Wesel. Spotkanie jak co roku odbyło się w ramach polsko – niemieckiej wymiany młodzieżowej. Mimo upływu już ponad 20 lat spotkań program wymiany cieszy się stałym zainteresowaniem młodzieży z obu naszych miast. Tym razem spotkanie również warte było przebycia ponad 1200 kilometrów. Jak zwykle ciekawy program przewidywał w tym roku zarówno aktywność sportową, jak i ciekawostki historyczne czy kulturalne. Pasjonaci przyrody też nie byli zawiedzeni po wizycie w ogrodzie zoologicznym w holenderskim mieście Arnheim. Najodważniejsi mogli spróbować swoich sił na nartach wodnych! Nie do przeceniania jest także możliwość codziennej komunikacji w języku obcym. Z niecierpliwością oczekujemy naszych partnerów z Niemiec w maju przyszłego roku w naszym mieście i szkole.

Wszystkich ciekawych świata, pasjonatów języków obcych i podróży zapraszamy do udziału w wymianie młodzieży. Po bliższe informacje zapraszam na każdej przerwie.

Cudziło Dariusz